Підсумковий урок у 8
класі
Тема.
Роль земноводних і плазунів в екосистемах, їх значення для людини. Охорона.
Мета:узагальнити
знання, вміння та навички, здобуті під час вивчення тем «Земноводні» і
«Плазуни». Повторити характерні ознаки будови і життєдіяльності земноводних і
плазунів, особливості їх розмноження та розвитку; формувати вміння порівнювати,
визначати систематичне положення , працювати з додатковою літературою;
розвивати активність і самостійність, виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Методи:
контрольний, комунікативний, пізнавальний, проблемно-пошуковий.
Обладнання: картки,
таблиці.
Хід уроку.
Розум полягає не тільки в знанні, але й в
умінні застосовувати знання на практиці.
Аристотель
Девіз уроку:
міркуємо - швидко
відповідаємо - правильно
працюємо -плідно.
І. Мотивація навчальної
діяльності.
О’єктом
сьогоднішнього уроку будуть тварини, які викликають дуже протилежні чуття.
Хтось їх обожнює та поклоняється, хтось їх боїться, комусь вони не приємні. Але
ці тварини – частинка природи, яку ми повинні вивчати, захищати, любити. Ми
сьогодні поговоримо про значення земноводних і плазунів у природі та житті
людини, про їх охорону.
ІІ. Вивчення нового
матеріалу.
Всім
вам відома казка про жабу – мандрівницю. І ми з вами будемо мандрувати в
царстві тварин, земноводних і плазунів.
Для
вивчення сьогоднішньої теми нам потрібно зробити такі зупинки:
І
станція «Історична», учні підготували презентації
про цікаві історичні факти;
ІІ
станція «Промислова» під час зупинки, на якій ми
познайомимось з значенням земноводних і плазунів;
ІІІ
станція «Дослідницька» - робота учнів у групах;
ІV станція «Екологічна»
познайомить нас з необхідністю охорони тварин;
Vстанція «Літературно -
народознавча» ви згадаєте приказки, прислів’я про цих тварин.
Починаємо
нашу подорож.
1.Розділ
зоології, який вивчає земноводних, називається батрахологією
Розділ
зоології, який вивчає плазунів, називається герпетологією.
Станція
«Історична»
Земноводні
відомі людини з давніх – давен. Величезну роль у нашому житті й житті нашої
планети відіграють жаби, яких людина зневажає. Ще у Біблії описано одне з
покарань Єгипту – нашестя жаб. Але ці тварини дуже цікаві. Давно вийшли на
суходіл і зберегли вологу шкіру, яка їх захищає від бактерій і грибків. Жаби
належать до числа найвродливіших тварин на нашій планеті. У них шкіра
гладенька, мордочка з випуклими очима, лапки з перетинками. І обжили вони всі
куточки нашої планети аж до меж полярних полюсів. Їх можна зустріти біля боліт,
у пустелях, якщо там є хоч трішки води, на деревах.І жабам приділяється велика
увага у вивченні фізіологічних процесів, які відбуваються в живому організмі.
На основі вивчення будови і функціонування зорового аналізатора жаби біоніки
створили прилад ретинотрон, який на аеродромах разом із радіолокаторами дає
змогу добре розрізняти рухомі об’єкти, стежити за ними. Учені проводять багато
дослідів на жабах. Ці земноводні були постійним об’єктом дослідження
знаменитого французького фізіолога й патолога Клода Бернара. І як вважають,
саме йому належала думка про відкриття пам’ятника жабам. Так учені віддячили
своїм безсловесним помічникам – жабам – за участь у багатьох важливих
дослідженнях і наукових відкриттях.
Ще один
пам’ятник жабам було споруджено близько 20 років тому в Токіо. Коли чисельність
жаб, що послужили науці, осягла в Японії 100000 особин, студенти – медики звели
їм пам’ятники.
2012
рік – рік Дракона. Але існувала така тварина ? Образ дракона як могутньої
істоти, більш – більш менш схожий на змію або іншого плазуна, присутній у
міфології та віруваннях багатьох народів світу. Звідки він узявся?
Багато
мільйонів років тому на нашій планеті існували велетенські динозаври
Може вони дали початок міфічним істотам? (презентація учнів)
Станція «Промислова».
Роль земноводних і плазунів в екосистемах та житті людини. (повідомлення
учнів).
Станція «Дослідницька» (робота учнів у групах)
1.Знайди помилку.
І група
· Пуголовки дихають за допомогою зябер
· На кисті і стопі земноводних є по 5 пальців
· Безногі земноводні представлені тільки викопними формами
· Плазуни у зв’язку із пристосуванням до наземного пересування мають п’ятипалі кінцівки
· Шийний відділ хребта у плазунів складається з декількох
хребців
· Шкіра земноводних гола, має безліч слизових залоз.
ІІ група
·
Земноводні
дихають за допомогою легенів
·
Жаба
озерна є представником ряду Безхвості
·
Запліднення
в земноводних внутрішнє
·
Скелет
хребта в плазунів складається з відділів: шийного, тулубового, крижового та
хвостового
·
Кровоносна
система плазунів незамкнена
·
Розвиток у
плазунів непрямий
ІІІ група
·
Пояс
передніх кінцівок земноводних складається з лопаток, ключиць і воронячих кісток
·
Серце
земноводних трикамерне
·
Від
грудних хребців у земноводних відходять ребра
·
Орган
слуху плазунів представлений внутрішнім вухом
·
Очі
плазунів захищені двома повіками
·
По
великому колу кровообігу в плазунів тече змішана кров
ІV група
·
Тіло
земноводних вкрите слизом
·
Очі
допомагають жабі ковтати їжу
·
Тритон
належать до ряду Безногі земноводні
·
Грудна
клітина забезпечує зміям легше пересування
·
Зуби змії
можуть роздирати велику здобич
·
Черепахи
відкладають яйця
2. Знайди правильне місце земноводним і плазунам в системі
органічного світу. Заповніть таблиці.
І група ІV група
|
царство
|
|
|
|
царство
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
вид
|
Жаба
гостроморда
|
Гадюка
степова
|
вид
|
Саламандра
плямиста
|
Черепаха
зелена
|
ІІ група ІІІ група
|
царство
|
|
|
|
царство
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
вид
|
Квакша
звичайна
|
Полоз
лісовий
|
вид
|
Тритон
альпійський
|
Вуж
звичайний
|
3.Правда чи ні…
… що галапагогська ігуана вдень гріється на сонечку… і
виділяє воду через ніздрі.
… ящірка під час небезпеки відкидає хвіст. Як називається це
явище? Як це здійснюється?
… змія може гіпнотизувати свою жертву. Відповідь поясніть
… крокодил, коли з’їдає свою жертву плаче «крокодилячими
сльозами».
Відповідь обґрунтуйте.
Станція екологічна
У
зв’язку з активним утручанням людини в природу спостерігається різке зменшення
чисельності багатьох видів земноводних і плазунів. Тому виникає проблема
охорони та збереження видового різноманіття цих тварин. У багатьох країнах
земноводних і плазунів охороняють відповідними законами; рідкісні та зникаючі
види заносять до Червоної книги; складають міжнародні угоди, що передбачають
охорону певних видів чи груп, а також забороняють вивозити диких тварин і
торгувати ними. Учні підготували презентації про охорону тварин.
Як охороняють жаб? Їх заносять у Червону
книгу, щоб ропухи не гинули під колесами автомобілів, коли вони масово прямують
на нерест і перетинають автомобільні шляхи, в деяких країнах для них
споруджують спеціальні загороди й тунелі – переходи під дорогами.
Як охороняють плазунів? Їх заносять до
Червоної книги, складають угоду, що передбачають охорону певних видів чи груп
плазунів, а також забороняють вивозити диких тварин й торгувати ними.
Представників видів, чисельність яких знизилася до критичної точки, штучно
розводять у спеціальних розплідниках, а потім випускають у звичне їм природне
середовище.
Станція літературо - народознавча
Пригадайте, які ви знаєте прикмети щодо жаб та плазунів?
Учні називають прикмети :
·
Якщо жаби
скачуть на березі і квакають – буде дощ
·
Якщо жаби
кричать увечері, то буде ясна погода
·
Якщо в жаб
шкіра жовтуватого кольору – буде ясна погода, сірого – невдовзі задощить
·
Кожна жаба
своє болото хвалить
·
Гадюка
виповзає із хащів і гріється на сонечку – скоро буде дощ
·
Змії,
ящірки за день –два до землетрусу вилазять з нір
·
Хто вб’є вужа, тому залишиться сорок гріхів
·
Вважають,
що де плодяться вужі, там буде щасливе життя, велике багатство.
ІІІ. Узагальнення знань.
Самостійна робота за
варіантами « Хто є хто».
І варіант
1.амфібії – це… 1. Рептилії – це ….
2.у змій шкіра….. 2. У жаби шкіра ….
3.серце в крокодила складається з… 3.серце жаби складається
з…
4.органами виділення в плазунів є… 4. органами виділення в
жаби є…
5.запліднення в ропухи…. 5. Запліднення в ящірки…
6.до ряду Лускаті плазуни відносяться…6. До ряду Безхвості
земноводні
відносяться…
7.травна система жаби закінчується… 7. Травна система ящірки
закінчується…
8.плазуни дихають… 8. Земноводні дихають…
9. жаб очі захищені (скільки)… 9. ящірок очі захищені
(скільки)..
10.земноводні живуть… 10. плазуни живуть….
11.у крокодила розвиток… 11.у тритона розвиток…
12.саламандра відкладає… 12.змія відкладає….
Відповіді:
1.земноводні 1.плазуни
2.вкрита лусками або щитками 2. гола
3.чотирьохкамерне 3.трикамерне
4.нирки, клоака 4.нирки, клоака
5.звнішнє 5.внутрішнє
6.змії, ящірки 6.жаби, ропухи
7.клоакою 7. клоакою
8.легенями 8. легенями і шкірою
9.двома повіками 9. трьома повіками
10.у воді і на суходолі 10. на суходолі
11.прямий 11. непрямий
12.ікринки 12. Яйця
V.
Домашнє завдання: повторити п. 39, 41.
Немає коментарів:
Дописати коментар