неділя, 7 лютого 2016 р.

                                                             Біологія 7 клас
Тема. Загальна характеристика відділу Покритонасінні. Класифікація покритонасінних.
Мета: дати учням поняття про покритонасінні рослини; з’ясувати чим вони    
           відрізняються від інших груп рослинних організмів; довести, що квіткові рослини
           належать до насінних рослин; розкрити учням чому покритонасінні стати
           панівною групою рослин; сформувати у школярів поняття про класифікацію
           покритонасінних рослин; виховувати любов до природи,
           прищеплювати інтерес до природничих наук.
Обладнання і матеріали: таблиці, гербарні екземпляри покритонасінних
рослин. Базові поняття і терміни: покритонасінні рослини, клас Дводольні, клас Однодольні рослини.
Тип уроку: комбінований.
                                                                  Хід уроку
І Постановка завдань для учнів на урок.
ІІ Актуалізація знань учнів.
Обговорення проблемних ситуацій
1 Чому квіткові рослини займають панівне положення серед інших груп вищих рослин,  
    у тому числі й голонасінних?
2 Як ви гадаєте, за якими ознаками можна було розподілити покритонасінні рослини
   на групи?
ІІІ Перевірка домашнього завдання
     Повторення вивченого матеріалу з теми «Голонасінні»
       1 Виберіть правильну відповідь:
1)     «Кедрові горіхи» - це:
        а)насіння сосни сибірської;   б) плоди сосни сибірської.

2)     Голонасінні належать до:
        а)спорових рослин;     б)насінних рослин.
  
3)     Пилок сосни звичайної поширюється за допомогою:
        а)вітру;    б)води;   в)повітряних мішків.

4)     В Україні поширені представники таких класів голонасінних:
        а)Хвойних;   б)Гнетових;  в)Саговникових.

        2 Дайте відповіді на запитання:
 
         1)Чому під час буревію вітер часто викорчовує ялини?
         2)Що таке шишка?
         3)Як розташовується хвоя на пагонах сосни звичайної?
         4)Чому голонасінні мають таку назву?
ІV Пояснення нового матеріалу
     Розповідь з елементами бесіди, розгадування кросворду.
        1 Поширення.
           У сучасній флорі відділ Покритонасінні найбільший. Він нараховує 300 тисяч видів. Покритонасінні поширені скрізь: на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах та в найрізноманітніших екологічних умовах. Їм належить найважливіша роль в утворенні рослинних угруповань, за винятком боліт, де переважають мохоподібні, а також тайги, де панують голонасінні.
        2 Особливості будови.
           Покритонасінні, як і голонасінні належать до насінних рослин. У чому ж полягає відмінність між ними? Від голонасінних покритонасінні відрізняються тим, що насінні зачатки в них розміщені не відкрито, а захищені стінками зав’язі (пригадайте будову квітки, розгадавши кросворд)
1
м
а
т
о
ч
к
а




2
з
а
в
я
з
ь



3
в
і
н
о
ч
о
к

4
к
в
і
т
к
о
л
о
ж
е



5
т
и
ч
и
н
к
а



6
ч
а
ш
е
ч
к
а














7
т
и
ч
и
н
к
о
в
а

н
и
т
к
а



8
ч
а
ш
о
л
и
с
т
к
и

9
к
в
і
т
к
о
н
і
ж
к
а





10
п
е
л
ю
с
т
к
и


11
п
и
л
я
к





12
с
т
о
в
п
ч
и
к


13
о
ц
в
і
т
и
н
а



14
п
р
и
й
м
о
ч
к
а














15
д
в
о
с
т
а
т
е
в
а

к
в
і
т
к
а



16
г
е
н
е
р
а
т
и
в
н
и
й

о
р
г
а
н




17
г
о
л
о
в
н
і

ч
а
с
т
и
н
и

к
в
і
т
к
и
18
н
а
с
і
н
и
н
а



19
б
у
т
о
н



1.     Головна частина квітки, оточена тичинками.
2.     Одна з складових маточки.
3.     Він утворений пелюстками.
4.     На ньому розташовані всі частини квітки.
5.     Ним оточена маточка.
6.     Утворена чашолистками.
7.     Складова тичинки.
8.     Зелені листочки, розміщені навколо пелюсток.
9.     Тоненьке стебло, на якому тримається квітка.
10. Утворюють віночок.
11. Складова тичинки.
12. Одна із складових маточки.
13. Вона утворена чашолистками і пелюстками.
14. Складова маточки.
15. Так називають квітку, якщо у неї є і тичинки, і маточка.
16. Квітка – це…
17. Маточка і тичинки – це…
18. Розвивається із насінних зачатків після запилення і запліднення квітки.
19. Яку назву має квітка, поки вона не розкрилася?
  
     Це і визначало їх назву – покритонасінні. Насіння у покритонасінних розвивається значно швидше, ніж у голонасінних. І ви вже, напевно, зрозуміли, найсуттєвішою відмінністю і перевагою покритонасінних є наявність спеціального органа розмноження – квітки. Тому інша назва цього відділу – Квіткові.

                              Лиш сонце вранці взолотить блакить,
                              Тендітна ця і світла квітка
                              До сонця пне тичинки і лелітки
                              І вперто бориться за право жить.
                                     Росте вона на скелях поміж гір,
                                     Пускає парость в шпари, ломить камінь,
                                     Весну віта вогнистими квітками,
                                     Живе негодам всім наперекір.

     Поява квітки була важливою подією в житті рослин. Квітки не тільки захищають насінні зачатки  в завязі, а й сприяють також запиленню рослин комахами. Після запилення здійснюється запліднення, в результаті чого із зав’язі утворюється плід.
     Оплодень слугує додатковим захистом зародку насінини. Також плоди сприяють поширенню насіння за участю птахів, тварин та людини.
     Дуже важливою особливістю покритонасінних є подвійне запліднення.
 Квіткові рослини мають водночас найскладнішу будову вегетативних органів: кореня, стебла, листків, які можуть видозмінюватися і пристосовуватись до різноманітних умов навколишнього середовища. Будова тканин покритонасінних рослин ускладнилася. Провідна тканина складається з судин, які краще проводять воду і мінеральні речовини по рослині, ніж трахеїди голонасінних.
     Розмножуються квіткові як вегетативно, так і генеративно.
     Завдяки цим особливостям покритонасінні рослини стали найпристосованішою, панівною групою рослин, яка представлена різними життєвими формами: деревами, кущами, травами.
      3. Поділ покритонасінних на класи
     Відділ  Квіткові поділений на два класи: Дводольні та Однодольні. Вони відрізняються за такими ознаками:
-         у дводольних насінина має зародок і дві сімядолі;
-         коренева система стрижнева;
-         у дводольних стебло з камбієм, листки складні, жилкування – сітчасте, квітки частіше чотири- і пятичленні, оцвітина, як правило подвійна, запилення найчастіше здійснюється комахами, життєві форми представлені деревами, кущами, травами;
-         у однодольних насінина має зародок і одну сім’ядолю, коренева система мичкувата,стебло без камбію, листки прості, жилкування – паралельне, дугове, квітки тричленні, оцвітина частіше проста, запилення, як правило здійснюється вітром;
-         життєві форми в однодольних представлені трав’янистими рослинами, зрідка деревами.

  V. Закріплення нового матеріалу
                              Заповнення таблиці
 
 № п/п
Ознака
Дводольні
Однодольні
1.
Кількість сім’ядоль у насінині
дві
одна
2.
Коренева система
стрижнева
мичкувата
3.
Стебло
з камбієм
без камбію
4.
Листки
складні і прості
прості
5.
Жилкування у листків
сітчасте
дугове або паралельне
6.
Квітки
частіше чотири- і пятичленні
тричленні
7.
Оцвітина
частіше подвійна
частіше проста
8.
Зпилення
частіше комахами
частіше вітром
9.
Життєві форми
дерева, кущі, трави
трав’янисті рослини, зрідка дерева
   
  VІІІ. Контроль засвоєння знань матеріалу
                        Тестування учнів
1.     Покритонасінні рослини відрізняють ся від голонасінних тим, що утворюють:
а) насіння;                                  б) листки;
в) плоди;                                     г) корені.
     2.   Квіткові рослини поширені:
           а) у тропічних країнах;                               б) у зоні тайги;
           в) в Європі;                                                   г) по всій зеленій кулі.
     3.   Дводольні це назва:
           а) відділу;                                        б) родини;
           в) класу;                                           г) ряду.
     4.   Ріст листка у товщину за участі справжнього камбію притаманний:
           а) тільки однодольним рослинам;
           б) тільки дводольним рослинам;
           в) однодольним і дводольним;
           г) не зустрічається серед покритонасінних.
     5.   Оболонка плоду (оплодень) у покритонасінних рослин утворюється в основному з тканин:
           а) маточки;                               б) чашолистка;
           в) тичинки;                               г)пелюстки.
     6.  Складні листки зустрічаються:
           а) тільки в однодольних рослин;
           б) тільки в дводольних рослин;
           в) в однодольних і дводольних;
           г) не зустрічаються серед покритонасінних.
 
VI Формування навичок практичного використання.
     Перераховані слова треба вставити замість пропусків у текст:
1.     Сітчасте
2.     Паралельне, дугове
3.     Мичкувата
4.     Стрижнева
5.     Одна сім’ядоля
6.     Дві сім’ядолі
7.     Має камбій
8.     Відсутній камбій
                                              Текст
У рослин класу Однодольні коренева система _______________, у рослин класу Дводольні коренева система _______________. У дводольних рослин зачаток насінини має ______________, а в однодольних _______________. У рослин класу Однодольні жилкування листків _______________, а у представників класу Дводольні _______________ жилкування. У стеблі дводольних рослин є твірна тканина ________________, а в однодольних немає ________________.
VII Додаткові елементи (кросворд, гра)


1
п
р
о
с
т
а

о
ц
в
і
т
и
н
а

2
д
у
г
о
в
е

ж
и
л
к
у
в
а
н
н
я


3
к
а
м
б
і
й


4
д
е
р
е
в
а



5
м
и
ч
к
у
в
а
т
а


6
п
р
о
с
т
і

л
и
с
т
к
и
7
п
  о
д
в
і
й
н
а

о
ц
в
І
т
и
н
а


8
с
т
р
и
ж
н
е
в
а



9
к
в
і
т
к
а




10
л
и
с
т
о
к


11
д
в
і



12
о
д
н
а



13
з
а
п
и
л
е
н
н
я

к
о
м
а
х
а
м
и


14
к
у
щ
і



1.Така оцвітина, як правило у однодольних
2.Тип жилкування листків у рослин класу Однодольні
3.Твірна тканина, що міститься між корою та деревиною
4.Одна із життєвих форм покритонасінних рослин
5.Тип кореневої системи у рослин класу Однодольні
6. У рослин класу Однодольні тільки такі листки, що мають одну листкову пластинку
7. Така оцвітина, як правило, у дводольних
8. Тип кореневої системи у рослин класу Дводольні
9. Генеративний орган рослин, який забезпечує статеве розмноження
10.Вегетативний орган рослин, який виконує функції фотосинтезу, транспірації та газообміну
11.  Кількість сім’ядолей  у насінині в рослин класу Дводольні
12. Кількість сім’ядолей  у насінині в рослин класу Однодольні
13. Спосіб запилення, як правило, у дводольних
14.Одна із життєвих форм покритонасінних рослин класу Дводольні

Гра
Вчитель називає слово учень повинен написати на кожну букву цього слова п’ять назв рослин. Наприклад: троянда, овес, бузок.
Т                   Р                      О               Я             Н                        Д                      А
туя              рута                 овес         ясен           нагідки                диня                 айва
терен          ріпа                 ожина      яблуня       настурція           дивина              алоє
тополя        ревінь             омела       ячмінь       незабудка           дягель                аїр
тютюн        редька             осика       яловець     наперстянка       деревій          анемона
талабан      розторопша    огірок      ясенець                                  дзвоники      апельсин
              О                     В                      Е                            С
        орлики             в’яз                  ефедра                слива
        обліпиха          верба                ехінацея            
       очиток              волошка           евкаліпт             сосна
                                 вероніка                                      суниці
                                                                                      соняшник

    ІХ. Домашнє завдання

1.     Опрацювати матеріал підручника - § 41-42.

Немає коментарів:

Дописати коментар